Nyitási akció áprilisban minden napelemes termékre

Retrocomputers a Facebookon
  • Pitstop II Commodore 64 játék cartrige
    Pitstop II játék cartrige
  • Pitfall! játék cartrige Commodore 64
    Pitfall! játék cartrige
  • Ghost'n Goblins Commodore 64 játék cartrige
    Ghost'n Goblins játék cartrige
  • Kihúzható USB töltőkábel Type-c rollnis
    Kihúzható USB töltőkábel Type-c
  • 2 irányú HDMI elosztó 4k22
    2 irányú HDMI elosztó 4k HDMI switch
  • Euroscart video kábel Sega Megadrive 2 / Sega Genesis
    Euroscart video kábel Sega Megadrive 2 / Genesis gépekhez
  • Akkumulátor  töltéskiegyenlítő 2 akkumulátorhoz, led kijelzős
    Akkumulátor töltéskiegyenlítő 2 akkumulátorhoz LED kijelzős
  • Továbbfejlesztett napelemes töltésvezérlő 100A
    PWM/MPPT töltésvezérlő 100A 2x USB kimenettel 12-24V automatikus felismeréssel PWM/MPPT
  • Tiszta színuszos inverter DC 12v to AC 220v Power 3000W
    Tiszta színuszos inverter DC 12v to AC 220v Power 3000W
  • Sonic kerámia bögre mikrózható
    Sonic kerámia bögre mikrózható
  • Falcon Patrol játék cartrige
    Falcon Patrol játék cartrige
  • Aztec Challange játék cartrige
    Aztec Challange játék cartrige
  • The Great Giana Sisters játék cartrige
  • Vic 20 logo póló szürke
    Vic 20 logo póló
  • Sinclair zx spectrum póló fehér
    Sinclair zx spectrum póló

Az Amiga története 2

Bevezetés: Sok éve terveztem ennek a cikknek a megírását, de nem volt érkezésem rá. Most úgy gondolom, hogy megérte kivárni ezt a pillanatot és megéri végigolvasni ezt a cikket, amelyet rengeteg információ gyűjtés előzött meg. Ez nem egy egyszerű összeollózott cikk lett, hanem sokmindent én is megéltem. Így a saját gondolatmenetemet közlöm. Csak a pontosság miatt kerestem ki a részletes adatokat más weboldalakról.

A Commodore csődje után nem lehet időrendben leírni a történteket, mert több szálon futottak az események. Sokan próbáltak fejleszteni, vagy csak egyszerűen megszerezni a a híres "Commodore" nevet, ami név alatt szinte bármit el lehetett adni, ami persze sok vitát szült.

A haldoklás korszaka

Turbózás

A Commodore csődje után nem mindenki szabadult meg az Amigájától. Sőt széles felhasználói tábor maradt, akik kivártak; hátha lesznek újabb fejlesztések.

Nem szokott szó esni a történelmi leírásokban a gyorsítókártyákról, pedig a 90-es évek meghatározó fejlesztései a gyorsító, vagy turbo kártyák voltak. Ebben a leginkább élen járt a Phase5 a Blizzard nevű turbókártyákkal. A nagyobb szoftvercégek emiatt még pár évig fejlesztettek játékot. Később pedig kisebb szoftverfejlesztők jelentek meg, akik kihasználták a gyorsítókártyák adta lehetőségeket.

Már a Commodore is adott ki Fast RAM kártyát Amiga 1200-hoz, mint minden előző géphez. Ezzel már önmagában gyorsult a gép, valamint felszabadult a Chip ram, hogy azt majdnem egészében csak grafikára használják. Első körben gyorsabb 68020 és 68030-as processzorral szerelt turbokártyákat gyártottak A1200-hoz. Eleinte problémát okozott az ettől gyorsabb processzorok lekezelése. De rövidesen a 68040 és a 68060 processzoró gyorsítókártyák is megjelentek. Ezzel a gyorsítási lehetőségek köre bezárult, vagy mégse?

Amiga nyx alaplap / AAA chipset1995 májusában a - Commodore csődje után az Amigához fűződő jogokat birtokló - Escom legyártott még egy széria Amiga 1200-at és Amiga 4000-et. Ezzel párhuzamosan az Escom leányvállalata, az Amiga Technologies GmbH a Phase5 hardvergyártóval együttműködésben tervezett PowerPC-t tartartalmazó gyorsítókártyákat kiadni. Az ESCOM csődje után az elkészült kártyát a Phase5 adta ki. Többféle változat is készült belőle. A PPC működéséhez saját kernelre volt szükség az ELF fájlok futtatásához, valamint az eddigi "plug and play" kártyáktól eltérően driverezni is kellett.

Ehhez a sebességhez a 2 dimenziós 2 MB-os AGA igencsakak kevésnek bizonyúlt. Ezért grafikus kártyát is adtak ki hozzá CyberVision PPC és BlizzardVision PPC néven. A Phase5 csődje után ez a korszak is lezárult.

Újabb érdekesség, hogy a PPC kártyák hírére a híres játék gyártók sorba jelentették be, hogy újra fejlesztenek Amigára. Majd mindenféle kommentálás nélkül egyszerüen elsiklott a dolog.

A 2000-es években sikerült új Amigákat kiadni, ezért -és mert a Phase5 csődbe ment- jó ideig nem készültek újabb bővítőkártyák. 2010 után viszont revideált 68k-s kártyákat adtak ki ACA néven. Újabb komoly fejlesztés a Motorola 68080-processzor megjelenése után történt. A Vampire kártyák már nem csak processzort tartalmaznak, hanem opcionálisan gyors (ATA 133) IDE vezérlőt és videokártyát is. Ezek már igen tekintélyes képesség növekedést adnak a több, mint 20 éves gépeknek, de még ezt is is megfejelték a Rapberry Pi processzorral szerelt gyorsítókártyákkal. A 2010-es évektől kezdődően egyre több és egyre ígéretesebb fejlesztések vannak, amik többsége sajnos pénz és idő hiányában elhalt, de amint láthatő néhány eljutott a finisbe. Meglátjuk mi lesz még...

ESCOM

Térjünk vissza időben a Commodore utáni évekre

Amiga nyx alaplap / AAA chipsetAz Escom csapatában már számos korábbi Commodore alkalmazott dolgozott, így nem volt meglepő lépés 1995 elején a Commodore International csődeljárása során a Commodore és az Amiga számítógépek és technológiák védjegyeinek megvásárlása. A sikeres akvizíció után a cég bejelentette, hogy utángyártani szeretne Commodore-termékeket, mely akkor még komoly piaci érdeklődésre tarthatott számot. A Commodore név sokak által elismert név volt, ezért az Escom eredetileg azt tervezte, hogy Commodore néven fog PC-ket gyártani. A felvásárlás után Amiga Technologies GmbH néven külön leányvállalatot hoztak létre az Amigák fejlesztésére. Hamarosan elkezdték az átlogózott Amiga1200 és az Amiga 4000 gyártását. Megterveztek, egy slotos bővíthető PC szerű számítógépet, ami az A1200-es leváltására szolgált volna. A gép Walker néven futott. Bár a CEBIT-en bemutatták, de még nem volt teljesen kész a szoftvere. Egy PPC alapú új számítógép tervezésébe is belekeztek, de az anyavállalat a sok párhuzamosan futó fejlesztésbe (nem csak az Amiga projekt futott) és felvásárlásokba belefulladt.

Gatway 2000

Gateway 20001996-ban az ESCOM csődöt jelentett (Tehát alig élte túj a Commodore Angliai szárnyát). A potenciális érdeklődők közül senki nem akarta az egész vállalatot megvenni, hanem csak bizonyos üzletrészeket, raktárkészleteket. Az amerikai VisCorp vállalattal már 1996 januárja óta folytak a tárgyalások az Amiga Technologies eladásáról, a csődvédelem, majd a csőd azonban lelassította a tárgyalásokat. Egy másik érdeklődő a szintén amerikai Quikpak volt, mely már eddig is A4000T modelleket gyártott az Escom számára. Motorola 68k processzorokra épülő hardverfejlesztéseket, továbbá az AmigaOS DEC Alpha 64-bites processzorokra portolását ígérte. A harmadik és végül nyertes érdeklődő, a Gateway 2000 a semmiből robbant be és a szándéknyilatkozat után rövidesen bejelentették, hogy üzletet kötöttek az Amiga technológiák megvásárlására. A Commodore márkanevet a holland Tulip Computers szerezte meg. Mindez 1997-ben történt meg.

A Gateway nem kívánt Amiga-hardverrel foglalkozni, hanem csak szoftver fejlesztéssel. (Ennek ellenére 1999-ben tervezték és bemutatták az AmigaMCC-t, ami nem került kiadásra) 1998 májusában, a londoni "World of Amiga" show-n bejelentették, hogy terveik szerint az év novemberére új AmigaOS változatot fognak kiadni, új grafikus felhasználói felülettel (GUI), továbbá a korábbi amigás szoftverek operációs rendszerbe integrált emulátor révén történő támogatásával. A nagy tervekből végül nem lett semmi, amit a fejlesztésekért felelős Bill McEwen nem tudott elfogadni, így kilépett és megalapította az "Amino Development Corporation" nevű startup fejlesztőcégét. A Gateway 2000 végül ennek a cégnek adta el 1999 decemberében az Amiga védjegyeit és technológiáit, a szoftverlicenszek kivételével és hamarosan ez a cég vette fel másodikként, újra az "Amiga Corp." nevet. Viszont a Gateway, majd később az őt megvásároló Acer Inc. birtokolja az összes Amigához kötődő szabadalmat.

Bplan / Genesi

Genesi / BplanA Phase5 2000 elején ment csődbe, melynek alapítója, Gerald Carda és még néhány alkalmazott megalapította a bPlan céget. A VisCorp is ekkortájt ment csődbe a sikertelen Amiga-akvizíció után. Bill Buck új szoftvercégével, a Thendic-kel együttműködésben a bPlan elkezdte egy tisztán PowerPC-alapú számítógép, egy új Amiga kifejlesztését, melyhez az eredeti AmigaOS továbbfejlesztett változatát tervezték, egy saját AmigaOS 4.0-t. A névhasználat érdekében Bill Buck felvette a kapcsolatot a jogokat akkor gyakorló Amiga Inc-vel. De mivel az Amiga Inc is dolgozott egy új PowerPC alapú számítógépen, ezért nem jutottak egyezségre. Ennek okáért MorphOS névre kerestelték a saját Amiga OS továbbfejlesztésüket. Pegasos I és Pegasos II néven 2 új számítógépet adtak ki. Az előbbi G3, utóbbi G4 processzorral szerelve. A maga idejében a Pegasos 2 egy kellemes hardver volt. Ez lehetett volna a jövő. Ám 2008-ba kijött egy új EU-s törvány, ami mwgtíltotta az ólomtartalmú forraszanyagok használatát. A Genesi ezért leállította a Pegasos sorozat gyártását, mert - állításuk szerint - emiatt újra kellett volna tervezni az alaplapot. (Feltételezem, hogy az egész gyártási folyamaton változtatni kellett volna) A Morph OS-re még évekig adtak ki frissítéseket, valamint az Amiga Inc ezekután az AmigaOS 4.1-el már támogatta a Pegasos gépeket.

Amino Development Corporation - Amiga Inc, Hyperion

A céget Bill McEven alapította, amely a közelmúltig az - eredeti, Jay Miner alapította Amiga Corporation által kifejlesztett - Amiga számítógéphez kapcsolódó védjegyek többségét birtokolta.

Az Amiga Inc. hardvergyártási jogokat adott a brit Eyetech csoportnak, hogy AmigaOne márkanéven hozzon létre PowerPC-alapú számítógép-konfigurációkat. A belga Hyperion Entertainment pedig ezzel párhuzamosan 2001. április 1-jén megkapta a kizárólagos jogot az Eyetech hardverén futó AmigaOS 4 kifejlesztésére. A kicsi piac, a gyenge eladási mutatók komoly veszteséget hoztak a hardvergyártónak, amely hamar befejezte az értékesítést. Tegyük hozzá azt is, hogy szoftveres és hardveres problémák is voltak, amik kejavítása időbe telt. Mindeközben az ezzel párhuzamosan futó Pegasos jóval igéretesebbnek bizonyult.

2007 április végén az Amiga Inc. az ACK Software Controls, Inc. bevonásával bejelentett egy új belépő szintű és egy nagy teljesítményű Amiga modellt. Ezzel egyidőben, 2007. április 26-án az Amiga, Inc. a seattle-i körzeti bíróságon beperelte az AmigaOS 4 operációs rendszert fejlesztő Hyperiont védjegyhez való jog megsértésért, azt állítva, hogy az szerződést szegett, védjegybitorlást követett el és az AmigaOS 4.0. fejlesztése és értékesítése során. 2009. szeptember 20-án egyezségre jutottak és a Hyperion kizárólagos jogot kapott valamennyi AmigaOS fejlesztésére.

2012-ben az Amiga Inc. a szerzői jogokat átruházta a Cloanto-ra.Az Amiga Inc. ezután inaktívvá vált. Illetve Az Amiga Anywhere emulátor program volt az egyetlen projekt amit egy darabig futtatott.

 

Igéretes, de elhalt fejlesztések

AAA chipset Advanced Amiga Architecture:

Amiga nyx alaplap / AAA chipsetA Commodore fejlesztői már 1988 óta dolgoztak egy teljesen új architekturán, ami hasonlóan nagy dobás lett volna, mint az első Amiga. 1993-ban már meg is szellőztettek a korabeli lapokban. Néhány fejlesztői alaplap megmaradt, amik a Commodore csődjekor még mindíg nem működtek teljesen tökéletesen. Itt  nem térek ki minden újításra, (Akit érdekel keressen rá) de lényegében egy sokkal gyorsabb, minden tekintetben továbbfejleszett gépről volt szó.

Csak néhány dolgot emelek ki: 16 Mb chip ram. Erősebb 2D támogatás, az eddigi planer üzemmód mellett a PC-n hasznát chunky üzemmmódban is tudta kezelni a grafikus felületet. Már akkor 3D támogatást is kapott volna. Emellé a régen várt 16 bites hangot 8 hangcsatornában tudta volna.

 

Walker:

Amiga WalkerAz ESCOM által kifeljesztett számítógép. Az ESCOM okosan nem akart túl nagyot gurítani, hanem gyorsan összetettek egy gépet ami épp annyival tudott többet, amire szükség lett volna akkoriban. Gyorsabb processzor, bővítési lehetőség, ATX szabvány, CDROM támogatás, Nagy kapacitásu floppy drive, gyorsabb IDE + gyárilag HDD

 

AmigaMCC:

Amiga MCCEz egy korszerű Multimediás számítógép lett volna Transmeta chippel szerelve, aminek az volt a különlegessége, hogy le lehetett cserélni az utasítás készletét, magyarán -nem számítva a jogi részt- bármilyen processzorként tudott volna működni elviekben. A gép dizájnját a Disney-re bízták. Szerintem jól sikerült.

 

Amiga Boxer:

Amiga Boxer

A BoXeR egy kísérlet volt arra, hogy az Amigát korszerűbbé és olcsóbbá tegye a szabványosabb PC stílusú alkatrészek használatával. Az alaplap ATX formátumú volt, a legtöbb PC házba beépíthető volt. Az volt a szándékuk, hogy az alaplapot önmagában is értékesítsék a végfelhasználók számára, valamint a kereskedők komplett BoXeR rendszereket kínáljanak. Szabványos PC PS/2 billentyűzeteket és egeret, valamint a szokásos PC 1,44 MB-os floppy meghajtókat használt. Előszőr ISA szabványú slotokkal tervezték, majd miután látható volt, hogy ennek lejárt az ideje, át tervezték PCI-ra. Az alaplapok egy 040-es vagy egy 060-as processzort fogadhattak 25Mhz és 75Mhz között, és később úgy döntöttek, hogy egy opcionális PowerPC processzort is támogatni fognak, hogy a Phase 5 PowerPC gyorsítóival való használatra szánt szoftvereket futtathassák. Azt azonban nem tudni, hogy ez a PowerPC opció valaha is bekerült-e bármelyik alaplapba. A BoXeR az AGA chipkészlet klónozott változatát használta, amely nagyrészt egyetlen chipben volt, de nem rendelkezett az AGA-hoz (2MB) és más Amiga chipkészletekhez kapcsolódó Chip RAM korlátozásokkal. A BoXeR egy 2 MB-os FlashROM-ot is tartalmazott az alaplapon, amely a Kickstart (vagy bármilyen BoXeR megfelelője) és esetleg a beépített illesztőprogramok CD-ROM támogatását tartalmazhatta. Sajnos a BoXeR-nek nagyon hosszú fejlesztési ciklusa volt, ami közben rendszeresen újratervezték Folyamatos ígéretekkel a megjelenési dátumokra vonatkozóan. Végül a gyártó kifogyott a pénzből, és a projekt a felejtésbe merült.

 

Feltámadás a halottakból

AmigaKIT

Az AmigaKit Ltd. 2004 júniusában a walesi Cardiffben alakult cég, mely Amiga hardverek gyártásával és kereskedelmével, viszonteladásával foglalkozik. Ők voltak akik összefogták a fejlesztéseket és adták az értékesítési csatornát

2005: Az Amiga Kit felvásárolta az Eyetech Group fennmaradt készleteit és egy megállapodás révén megkezdte a korábbi ügyfelek kiszolgálását. Ugyanebben az évben kezdte meg a cég árusítani a német Individual Computers és a BPlan termékeit (pl. Pegasos II, Efika).
2006: Ebben az évben kezdték meg a Cloanto Amiga Forever emulációs csomagjának értékesítését.
2008: Az olasz ACube Systemsszel kötött megállapodás nyomán megkezdték SAM 440 alaplapok és konfigurációk árusítását AmigaOS 4.0 operációs rendszerrel.
2009-11: Az év elején "Amiga Kit Technical Services" néven új részleg alakult az összes műszaki tevékenység (összeszerelés, szerviz és hardverfejlesztés) koordinálására. Az A-EON Technology ez év elején kezdte szállítani az Amiga Kit számára az új AmigaOne X1000 modelljeit bétatesztelésre és az Amiga Kit csapata tervezte meg a gépek házát és néhány perifériáját (billentyűzet, egér). Két év tesztidőszak után került a piacra a modell, az Amiga Kit terjesztésében.
2012-14: Amiga Kickstart ROM-okat már 2012-től árusítottak, de 2014-től már a jogokat hivatalosan birtokló Cloantotól.
2015-16: Az Amiga Kit csapata kapta ismét az A-EON legújabb gépének, az AmigaOne X5000-nel a bétatesztelését feladatul.
2017: Az Apollo Teammel kötött megállapodás nyomán megkezdték az Apollo Core-on alapuló "classic" Amiga gyorsítókártyák forgalmazását.
2019: Áprilisban a cégcsoport átstruktúrálása során a Leaman Computing Ltd. eladta részesedését az AmigaKit Ltd.-nek, mely cég újként került bejegyzésre ekkor, a tulajdonosi háttér azonban ugyanaz maradt. Szeptemberben bejelentették, hogy az Amiga Kit megvásárolta az AK-Datatype-okat azok fejlesztőjétől, Andreas Kleinerttől.

ACUBE, A-EON

Az AmigaOne a Hyperion Entertainment által fejlesztett AmigaOS 4 futtatására szolgáló PPC processzorú számítógépek sorozata, a Commodore International Amiga sorozatának utódjaként. A korábbi modelleket az Eyetech gyártotta, de nem sok sikerrel. 2009 szeptemberében a Hyperion Entertainment kizárólagos licencet szerzett az AmigaOne névre, majd az Acube Systems és az A-Eon Technology új AmigaOne számítógépeket adott ki. Az Amiga történetében először fordult elő, hogy a két cég stratégiai szövetséget kötöttek. Ami még pozitívum, hogy azóta is folyamatosan kaphatóak az alaplapjaik illetve komplett rendszerük. Az árukon még van mit csiszolni ahhoz, hogy nagyobb réteget érhessenek el vele, mert így a rajongók döntő többsége sem tudja vagy akarja megvenni ezeket a gépeket. Bár meg kell hagyni, hogy a bosos ár mellé az AmiStorból ingyen tölthetünk le mindenféle programokat, és vannak mindenféle programok.

Apollo

Amiga Boxer Az Apollóról mindeddig nem esett szó, pedig az első gyorsítókártya gyártók között volt. Kb 2016-ban a Motorola piacra dobta a 68080-as processzort, amegy 100%-ban kompatibilis lefelé, de sokkal gyorsamm és újabb techológia. Az Apollo létrehozta a Vampire nevű gyorsítókártya családot. Ezek a gyorsítókártyák már video kártyát, USB kimenetet, FastATA vezérlőt is tartalmaznak. Valamint egy komplett, új mini számítógépet is készítettek, amin AROS fut. Mivel ez 100%-ban kompatibilis a Workbench 3.1-el, így a régi programok is futtathatóak rajta. Ami szintén lényeges, hogy még Magyar szemmel is megfizethető a hardver.

Közösségi fejlesztések

Az Internetnek köszönhetően egyre több kapcsolási rajz elérhető bárki számása, és ki-ki fejleszt rajtuk valamit. Jelenleg több olyan komolyabb fejlesztési kezdeményezés is fut amire érdemes figyelni. Ezek közül az eddigi leg igéretesebb gyorsító kártya a PiStorm már megvásárolható, de sok egyébb fejlesztésri tervről olvastam már.

Viták, pereskedések

Ez egy elég szövevényes és lehangoló téma, de muszály említést tenni erről is, hiszen a legnagyobb malomkő az Amiga nyakában, hogy sokak szeretnék magukénak tudni bármi áron, amivel persze hátráltatták a fejlesztéseket, valamint a rajongókat is elhesegették.

A kettős fejlesztések már a PPC kártyákkal megjelentek. Mivel ennek működéséhez saját kernelre volt szükség, ami a 68k oldal és a PPC között kommunikál. Ebből két fejlesztés is volt. WarpOS és PowerUP.

2000-es években Az Amiga Inc kifejlesztette az AmigaONE-t, de ugyanakkor fejlesztették ki a Pegasost is.A 2000-es évektől kezdődően számtalan vita és pereskedés volt Az Amiga név, Commodore név használatát illetően, valamint a AmigaOS használatát illetően, illetve egyéb ügyekben. Az egyetlen jó amit elmondhatunk, hogy az Amiga OS fejleszése egyedül a Hyperion kezében van, akik dolgoznak is rajta. Ugyanakkor ugyanők évek óta pereskednek a Cloantoval. Ezzel befagyasztva még mindíg az Amiga névvel kapcsolatos fejlesztéseket. Remélem, ha ez eldől valami történni fog. De ehelyett portolhatnának pár játékot, hogy legyen miért gépet venni.

Hab a tortán

2010 környékén állítólag Bill GAtes feldobta, hogy hajlandó lenne beinvesztálni az Amigába és tuti sekerre vinné. Ezt azonban az amigás közösség csípőből elutasította.

Összegzés

Visszakanyarodva az előző cikkhez: Miért volt fontos Tramiel menesztése, ha nem volt semmi koncepció a cég vezetésre? Hiszen az új vezetők mást se csináltak, mint elgáncsolták a fejlesztési terveket. Többet ért volna, ha csak kávézni jártak volna be, a döntéseket meg a portásra bízták volna.
Miért volt fontos az Amiga technológiát megvenni Tramiel elől, ha sose értették, hogy mi van a tulajdonukban? Csak fricskázás volt?
A Commodore mérnökei úttörők voltak, mégis az Amiga kimaradt a számítógép forradalomból. A cég vezetői nem értették meg, hogy csak tovább kellene vinni az Amiga vonalat, mint ahogy ezt a PC platformon tették és nem ötletelgetni össze-vissza. Ha az Atarihoz került volna az Amiga technológia; Tramiel tudta volna mit tegyen.
Trezor Dickinson megjelenése mérföldkő volt Az Amiga utóéletében. 
Megegyezett az Acube Systemsel, hogy egységesen fejlesszenek. Így egyedül Ő hozott létre pereskedés nélküli egyezséget.
- Az A-EON gyártja a legerősebb hardvert, amiben nincs kompromisszum.
- Szoftvergyártókkal is megegyezett, mert hát mit ér a gyors gép programok nélkül.
- Létrehozott egy "play áruház" szerű letöltő felületet.
A dolog árnyoldala a megfizethetetlen ár. Ami még a rajongókat is visszatartja a vásárlástól. Így viszont nincsenek érdemi szoftver (játék) fejlesztések. Ebből adódoan classik Amigákra is új, komoly fejlesztések indultak meg. Mivel itt eleve van szoftveres múlt, nagyobb esély van ezek terjedésére. Az állóvizet a Motorola is felkavarta, miután kb 20 év elteltével piacra dobta a 68080-as processzort, ami amigás szemmel drasztilus sebességnövekedést hozott. Az új gyorsítókártyák pedig már necsak egy processzort tartalmaznak, hanem minimum ide vezérlőt és videokártyát is. Az Apollo komplett új számítógépe, ami lefelé kompatibilis miközben megfelel a kor követelményeinek egyenlőre ez ez egyetlen megoldás ami valós továbbfejleszése az Amigának és megfizethető is.
 
És hol tartunk már megint?
Újra ketté oszlott a platform. Az együtt is kicsi platform talán megütné azt a szintet, hogy megérje komolyabb játékokat/szoftvereket fejleszteni rá, de így, hogy 2 külön hardver csoport van nincs nagy program dömping. És arról még nem is beszéltünk, hogy az elmult 30 évben mennyi egyéb hardver jelenent meg a piacon, amit le kéne követni. Gondolok itt arra, hogy kéne gyártani konzolt, laptopot stb. Elérhető áron több gépet vennének és érdemes lenne új fejlesztésekbe fogni -szerintem-

Végső konklúzió

Mitöl volt az Amiga annyival másabb a többi számítógéptöl? Miért a véget nem érő kisérletek száma a feltámasztásáta tett erőfeszítéseknek? Vajon lehet-e csupán természetes oka annak, hogy ennyi szerencsétlenség övezte a platformot. Valamint az Amiga felélesztésre tett minden kisérlet zátonyra futott. Vagy állt mögötte valaki? Miért épp akkor ment tönkre a Commodore, amikor elkészült a forradalmian új alaplap? Miért bukott meg annyi fejlesztés, amelyek okára csak utólag kaptunk magyarázatot? Miért ültek/ülnek különböző cégek különböző licenszeken? Rengeteg időt, energiát, lehetőséget elvettek a pereskedések, ami helytt lehetett volna haladni.
Ezek sújos kérdések. A válaszokat az olvasóra bízom (...)

 

Akciós termékek

Legújabb termékek

C64 játék cartridge-ok