Nyitási akció áprilisban minden napelemes termékre

Retrocomputers a Facebookon
  • Pitstop II Commodore 64 játék cartrige
    Pitstop II játék cartrige
  • Pitfall! játék cartrige Commodore 64
    Pitfall! játék cartrige
  • Ghost'n Goblins Commodore 64 játék cartrige
    Ghost'n Goblins játék cartrige
  • Kihúzható USB töltőkábel Type-c rollnis
    Kihúzható USB töltőkábel Type-c
  • 2 irányú HDMI elosztó 4k22
    2 irányú HDMI elosztó 4k HDMI switch
  • Euroscart video kábel Sega Megadrive 2 / Sega Genesis
    Euroscart video kábel Sega Megadrive 2 / Genesis gépekhez
  • Akkumulátor  töltéskiegyenlítő 2 akkumulátorhoz, led kijelzős
    Akkumulátor töltéskiegyenlítő 2 akkumulátorhoz LED kijelzős
  • Továbbfejlesztett napelemes töltésvezérlő 100A
    PWM/MPPT töltésvezérlő 100A 2x USB kimenettel 12-24V automatikus felismeréssel PWM/MPPT
  • Tiszta színuszos inverter DC 12v to AC 220v Power 3000W
    Tiszta színuszos inverter DC 12v to AC 220v Power 3000W
  • Sonic kerámia bögre mikrózható
    Sonic kerámia bögre mikrózható
  • Falcon Patrol játék cartrige
    Falcon Patrol játék cartrige
  • Aztec Challange játék cartrige
    Aztec Challange játék cartrige
  • The Great Giana Sisters játék cartrige
  • Vic 20 logo póló szürke
    Vic 20 logo póló
  • Sinclair zx spectrum póló fehér
    Sinclair zx spectrum póló

A Commodore története #1

Tramiel és a Commodore alapítása

Jack TramielA Commodore Inc-t a Lengyel származású Jack Tramiel alapította 1954-ben.
Tramiel a hadseregtol való leszerelése után írógép javítással foglalkozott. Majd hamarosan Kanadába költözött, ahol már importálással és eladással is foglalkozott. A Commodore-t az Atlantic Acceptance Corporation támogatásával alapította meg. A Commodore eloszor mechanikus számológépek gyártásával foglalkozott. Ezek fejlesztését az Atlantic Acceptance-tol vett kölcsönökkel fedezték. 1965-ben az Atlantic Acceptance becsodölt. Ez kishíján a Commodore végét is jelentette. Ekkor jelent meg Irving Gould, aki 400.000$-nyi részvény felvásárlásával megmentette a céget.

Commodore számológépek

Mechanikus Commodore számológépek

A negatív sajtóvisszhang miatt viszont a Commodore presztizse meglehetosen visszaesett. Mivel Tramiel nem tudta miként állítsa talpra a céget ellátogatott Japánba, hogy megnézze mit csinál a konkurencia. Ok már az elektronikus számológépen dolgoztak. Tramiel azonnal meglátta a lehetőséget, és bele kezdett a fejlesztésekbe. 1969-ben került a boltokba az első elektronikus Commodore zsebszámológép, a C108, amely a Texas Instruments által készített chip-re építkezett. A Commodore ezzel hatalmas lépéselőnyre tett szert a piacon.
Commodore digitális számológépek és karóra

A Commodore termékei: néhány számológép és egy LCD kijelzős óra


Természetesen hamar megjelent a konkurencia. Elsoként épp a Texsas Instruments. Mivel az O általuk készített chip-re épült a számológép, jelentősen olcsóbb volt számukra az előállítása. Emiatt a Commodore-nak hamarosan komoly veszteséggel kellett számolnia. Tramiel persze hamar átlátta a probléma okát. Mivel a Texsas Instruments saját maga gyártotta a számológéphez szükséges chipeket sokkal olcsóbban tudta előállítani. A megoldás tehát az lett volna, hogy a Commodore is saját maga állítsa elő az alkatrészeket, vagy új cégeket von be. Csakhogy ez óriási befektetést igényelt. Amit ismét Irving Gould finanszírozott meg, azon az áron, hogy a Commodore összes részvényét átadta neki.

Chuck Peddle a MOS igazgatójaTramiel tehát felvásárolta a MOS technologyt. A MOS (később CSG) élén Chuck Peddle-vel, már több projekten dolgozott; hamarosan kifejlesztette a 6502-es processzort, amelyet nemcsak a Commodore gépekbe, hanem az Apple I és Apple II-be is beépítették.

A késobbiekben Tramiel az Apple-t is fel akarta vásárolni, de végül nem sikerült megegyezniük Steve Wozniak-kal.

Az első Commodore számítógépek

MOS Kim-1 alaplap

A MOS egy másik projektje egy modulokból álló számítógép volt, amelynek a központi egysége 1 KB memóriával és LED kijelzovel készült, és természetesen a6502-es chipre támaszkodott. Hamarosan elkészítették a Commodore verziót is belőle. Peddle ebben látta a jövőt, ezért meggyőzte Tramielt, hogy finanszírozza a további fejlesztéseket. Tramiel nem akart számítógép fejlesztéssel foglalkozni, de azért adott fél évet Peddlének, hogy elkészítse a gépet. Sikerült is. A legközelebbi számítógépes vásáron bemutatták az új gépet, amely a Commodore PET nevet kapta (Personal Electronic Transactor). A gép nagy sikert aratott és hamarosan nagy mennyiségű megrendelés futott be.

Az elso Commodore PET
Az eredeti Commodore PET



Eközben a Radio Shack is piacra dobta a hasonló képességű TRS-80 Modeljét. Olcsóbban és jobb feltételekkel, amelynek következtében a PET eladási mutatói visszaestek. Ennek ellensúlyozása érdekében a Commodore csökkentette a PET árát. Tramiel okulva a Texas Instrument-el történt esetből továbbra is azon dolgozott, hogy a számítógép összes elemét saját maga állítsa elő, illetve a MOS technology. Peddle viszont tartott attól, hogy ez felőrli a csapatot. Hosszabb huza-vona után végül Peddle 1979-ben otthagyta a céget. A PET fejlesztése még folyt néhány évig, de Tramiel új projektbe fogott.



Az első otthoni számítógépek

A 80-as évek elején az Apple és az Atari egyre nagyobb sikerre tettek szert az otthoni felhasználók piacán. Ezért Tramiel úgy döntött neki is ezt kell megcéloznia. A PET fejlesztésével párhuzamosan egy olcsó és jó képességű számítógépen kezdtek el dolgozni. Hamarosan megalkották a VIC-20-at, amely a Német piacon VC-20 néven került forgalomba.

Commodore VC-20
Commodore VC-20 doboza

A VIC 20 és eredeti csomagolása

A későbbiek folyamán megjelentek olyan kiegészítő hardverek, amivel szert lehetett tenni jobb grafikus képességekre is.

Ez egyébként jellemző volt az összes Commodore gépre. Mivel a Commodore nem adott ki minden hónapban új gépet, vagy kártyákat (mint manapság PC-n szokás…) a gépei hosszú ideig azonos hardverrel futottak. Ezért jellemző mind a mai napig, hogy – egyrészt - külső cégek, vagy egyszerű user-ek készítettek és készítenek kiegészítő kártyákat, vagy bármilyen hardver elemeket a Commodore gépekhez. Másrészt a programozók, több éves (évtizedes) gyakorlatra tettek szert, újabb és újabb trükkökre jöttek rá, mígnem hihetetlen dolgokat hoztak ki a gépekből.

Néhány ilyen dologra a későbbiek folyamán még kitérek, de egyenlőre, ennyi kalandozás után térjünk vissza a VIC-20-hoz.

A gép alacsony eladási árát úgy sikerült megoldani, hogy egy házba építették az alaplapot a billentyűzettel és nem adtak hozzá monitort, ehelyett a TV-re lehetett kötni a gépet. A VIC-20-at 299,95 dolláros áron dobták piacra, amivel óriási sikert aratott.

A VIC-20 még mindig a 6502-re épült, ami mellé 5 KB memóriát raktak (Csak viszonyítás végett a vele majdnem egykorú Sinclair ZX-81-ben mindössze 1 kb RAM volt, úgyhogy mindjárt bővíteni kellett). A gép lelke a MOS által készített VIC (Video Interface Chip), amely képes volt mind a kép, mind pedig a hanghatások előállítására. A felbontás 176x184 pixel lett, de alaphelyzetben csupán szöveges üzemmód volt elérhető, mégpedig 22 soros, illetve 23 oszlopos megjelenítésben. 16 szín állt rendelkezésre.

Ám a harc újra elkezdődött a Texas Instruments-el amikor is piacra dobták a TI-99/4-es típusukat. Tramiel sikeres reklám hadjárata eredményeképpen viszont a Texas Instruments otthoni számítógépekkel foglalkozó részlege tönkrement.

VIC 20 reklám
VIC-20 reklámok, középen William Shatner-rel


A VIC-20 sikerein felbuzdulva a fejlesztők elkezdtek dolgozni a gép továbbfejlesztésén. A gép neve eredetileg VIC-30 lett volna. Végül 1982-ben látott napvilágot a nagy utód; a
Commodore 64.

{youtube}PUEI7mm8M7Q{/youtube}

Egy Televíziós VIC=20 reklám

A Commodore 64

C64/1A VIC-20 sikerein felbuzdulva a Commodore dolgozni kezdett a gép továbbfejlesztett utódján, ami VIC-30 fedőnéven futott. A gép legfontosabb újdonságai: 64 KB memória, továbbfejlesztett, és különválasztott grafikus vezérlő, valamint hangvezérlő. Az új gép végül Commodore 64 néven került a nyilvánosság elé az 1982-es CES alkalmával, egy érdekes marketingtrükkel. Jack Tramiel kihasználva, hogy a C64 ugyanabba a burkolatba került, mint elődje, a hirdetésekben ennek megfelelően egy VIC-20 képe szerepelt, amelyen a logó éppen nem volt látható, fölötte pedig egy felirat a gép tulajdonosainak ezreit emlegette, míg magáról a C64-rol csak egy apró kis rész szólt, kiemelve a felhasználóknak kínált óriási lehetőségeket. Tramiel következő lépésként a VIC-20 kivételével minden más projektet a háttérbe szorított, és óriási készletet halmozott fel a C64-bol, amelyekkel aztán felkereste a legnagyobb viszonteladókat, ahol korábban szép sikert aratott a VIC-20.

Sajnos azonban a Commodore megszorító intézkedései következtében az eladott példányok körülbelül egynegyede már a dobozból való kikerülés után csődöt mondott. A cégnek azonban sikerült ezt ellensúlyoznia azzal, hogy szó nélkül kicserélte a rossz termékeket, valamint jelentős árengedményeket tett, és így - ahogy az árak zuhantak -, a Commodore-nak hamarosan sikerült beérnie az Apple-t és az IBM-et. (Rövidesen le tudták szorítani a gyári hibás gépek arányát 4-5 százalékra.) Eközben természetesen folyt a reklámhadjárat a számítógépmagazinok oldalain és a televizóban is, valamint egyéb akciókra is sor került. Tramiel például kitalálta, hogy cége 100 dollárt visszatérít a C64 árából, ha a vásárló beküld bármilyen más számítógépet vagy videójátékot. Egy furfangos New York-i hálózat, a Crazy Eddie ennek hatására 10 (tíz) dollárért (!) kezdte kínálni a Sinclair ZX-81 amerikanizált változatát, a Timex Sinclair 1000-et, így ha a vevő ezután rendelt egy C64-et, 90 dollár tiszta nyereséget könyvelhetett el. A Commodore pedig a sok begyűjtött, olcsó egységet nagyrészt elajándékozta, ám egy részüket megtartotta, és az alkalmazottak ajtótámasztéknak használták.

Commodore sx64
1983-ban a Commodore az Osborne, valamint a Tandy sikerén felbuzdulva elkészítette a C64 hordozható verzióját. A 17 kilogrammot nyomó SX64-et, ami lényegében ugyanazt tudta, mint az alap asztali c-64, csak beépített, 5 inches kijelzőt és hajlékonylemez-meghajtót is tartalmazott. DX64 néven született egy olyan változat is, amelyben két meghajtó kapott helyet. Sajnos azonban egyik modell sem aratott nagy sikert. Pedig egy újabb mérföldkövet jelentettek a számítástechnikában, hiszen ezek voltak az első hordozható számítógépek színes kijelzővel.

Akciós termékek

Legújabb termékek

C64 játék cartridge-ok